Amikor én általános iskolás voltam a nyári szünet előtt a tanárnő feladott legalább 6 könyvet kötelező elolvasásra. Volt rá 2 és fél hónapunk, de persze ki az aki azzal tölti a szabad idejét, hogy kötelezőkbe temeti magát?
A középiskolában ezt úgy oldottuk meg, hogy a rövidített verziót futottuk át gyorsan, még az óra előtt.
Ez már úgy megy, hogy "hallgassátok meg Jókaitól A kőszívű ember fiait, Móricztól az Édes Annát!". Nem kell 1200 Ft/db áron megvenni a könyvet csak le kell tölteni a netről. Nem kell naphosszat görnyedni felette,
hogy nyár végére az összeset letudd, simán elindítod az mp3-at és meghallgatod MSN vagy netezés mellett. Mert mikor máskor hallgatná a diák? Azt nem írhatom, hogy biciklizés vagy faárnyékban hűsölés közben, mert nyaranta gyerek sincs az
utcákon már vagy 3 éve. Otthon ülnek és kötelezőt hallgatnak.
Kötelező nyári hallgatmány
2009.06.15. 15:50 Deus
21 komment
Címkék: jövő gondolat tanulás nyár
A bejegyzés trackback címe:
https://sajatdolgok.blog.hu/api/trackback/id/tr612367976
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Attila 2009.06.17. 07:11:57
Szia!
Ez most komoly? És még csodálkozunk, hogy a 15-16 éves korosztály miért olvas szótagolva, és a 30%-a miért funkcionálisan analfabéta (ha el is olvassa a szöveget, nem érti).
Informatikus vagyok, ennek ellenére - vagy éppen ezért - mondom, hogy a számítógépeknek és egyéb multimédiás játékszereknek megvan a maguk helye.
Mint ahogyan annak is megvan az értelme, hogy miért fontos egy adott esetben 3-400 oldalas könyvnek az elolvasása.
Kamarai képviselőként tapasztalva megdöbbentő, hogy az egyes szakmai vizsgákon a fiatal generáció mennyire nehezen fejezi ki magát a szóbeli vizsgarészeken. Legszívesebben ilyenkor is emotikonokat és egyéb rövidítéseket használnának.
Mondom mindezt 34 évesen, azaz elmondhatom, hogy már én is benne vagyok a cyber generációban. De ami túlzás, az túlzás...
Ismeretlen_619 2009.06.17. 08:14:56
Helló!
Az, hogy a tanárnő az iskolában mit mond csak túlzás, ha jól sejtem még mindig olvasni valót ad fel, de tény, hogy nem egy olyan középiskolás gyereket hallottam aki kijelentette, hogy "én nem fogok olvasni, majd letöltöm és meghallgatom". Az pedig már csak rémkép, hogy az általános iskolások ugyan ezt fogják tenni. Mert képesek rá, hiszen a gépet kezelni rosszabb esetben már 6 évesen megtanulják.
Na és igen, a szókincs és az intelligencia pedig ezzel igen erősen hanyatlik. E-mail-ekben, levelekben is gondolkodás nélkül használják a "h" rövidítést(?) a "hogy" helyett, holott nem a pajtásuknak küldik azt. MSN-en én is "h"-zok, de amikor hivatalos helyre írok azért leütöm a maradék 3 betűt, annyira nem hosszú szó. A helyesírást még meg sem említettem...
Attila 2009.06.17. 09:00:24
Szia!
Egyébként főállásban felnőttoktatásban dolgozom, egy közigazgatási szervezet iskolájában (szándékosan nem szűkítem a kört). Leginkább az érettségizett generációt kapjuk a kezünkbe, de kijut diplomásokból is. Egyre inkább rémálom az egész. Az általad említett helyesírás a kezdet, az pedig, hogy egy mondatból - mondjuk egy dolgozatban - néha alapvető szerkezeti elemek hiányoznak (alany, állítmány), vagy a mondatnak nincs is vége, egyenesen hajmeresztő.
Amikor a diplomás kolléga látott a kezemben egy 500 oldalas Asimov kötetet, teljesen komolyan azt kérdezte: Te, ezt mind elolvasod? No komment.
2009, Magyarország.
Szégyen...
2009, Magyarország
Ismeretlen_619 2009.06.17. 13:05:25
Üdv!
Mit reagáltál rá? "Nem, csak legyezni hoztam." :D
Furcsa, mert én is a "frissen diplomázott" korosztállyal vagyok majd' egyidős (24) és azt hittem azért aki főiskolára/egyetemre járt (megjegyzem én nem tettem. 1 pont híja volt :D) az tud írni, pláne ennyi idősen. Arról nem is beszélve, hogy valamennyire olvasottnak kéne lenniük, tekintve a "képzettségüket". Hihetetlen.
Ismeretlen_139 2009.06.17. 14:35:36
az a kisebbik baj, hogyha a lurkó meghallgatja, mert tulajdonképpen, ha már eljut odáig, hogy egy (talán) szeretett művészét hallgassa, az máris több, mint amit általában tapasztalok. mert ennek egy része legalább megmarad. de az, aki rövidítettet olvas, az semmit nem fog megjegyezni belőle, sőt, még át se fogja látni. igaz, nem lehet összehasonlítani azt az élményt, amikor magad olvasod, és nem lehet azt sem, amikor más olvassa. már csak azért sem, mert köztudomású, hogy az olvasás bármilyen fajtája javítja a nyelv-, stílus- és helyesírási érzéket. ezt a hangoskönyv témát én nem tartom annyira borzalmasnak. de az tényleg zavarba ejtő, hogy néhány blogon milyen bejegyzések és kommentek születnek fiataloktól. a "h" rövidítés szerintem még a kibírható vonalba tartozik, magam is szoktam használni. de a "lávollak", meg "hogycsivagycsi", és ehhez hasonló teljesen debil rövidítések, mint a "vok", meg "micsi", és a "kivi" megölik a nyelvet. tény, hogy többet kéne olvasnia mindenkinek, legyen az bármilyen médiumból. vagy stílusból származó. nyilván nem bestsellerekre gondolok itt, de sok olyan könyv van a kötelezők között, amit én anno nem értettem, mert egyszerűen nem annak a korosztálynak való. természetesen fontos az, hogy a fiatalok tudják, hogy a nagy magyar íróink mit tettek le az asztalra, de van rengeteg olyan könyv, ami korfüggetlen és valóban jó szórakozás lehet, de viszont nem magyar. gondolok itt például a durrell-könyvekre.
Ismeretlen_619 2009.06.17. 15:14:45
Nem vagyok pedagógus és nem gyerekekkel dolgozom nap mint nap, így konkrétan nem tudom/tudhatom, hogy ez náluk hogyan működik, de ha én szöveget hallgatok mondjuk msn-ezés vagy böngészés közben akkor abból csak 20-30% marad meg a fejemben. Hosszabb mondandó esetén ez még kevesebb, a gyerek pedig nem hiszem, hogy csak azért ülne le, hogy meghallgassa a könyvet. Akkor már játszik, megnézi az iwiw-et, stb. Nem figyel, nem képzeli el a karaktereket, a helyszínt, se az eseményeket. Gondolom én, de szerintem erről az tudna konkrétat nyilatkozni akinek gyereke van vagy szakmabéli.
Nekem is volt olyan kötelezőm amit elolvastam és utána vakartam a fejem, hogy "na ez meg mi volt?", mert felnőtteknek szólt és nem az ifjaknak (vannak hibák az oktatásban...), de a mai növendékek többsége más művet sem fog meg, hogy "ezt a nyáron letudom".
Ismeretlen_139 2009.06.17. 15:47:35
én sem azt mondtam, h minden megmarad, hanem azt, hogy több, mint egy összefoglalásból. btw, én minden vizsgámra úgy tanultam, hogy felvettem mikrofonnal az összes tételt és azt hallgattam egész nap. ugyan így nem maradt meg szóról-szóra az egész, de sok tételben összefüggéseiben megtanultam a dolgokat és a megmaradt kifejezések után össze tudtam rakni egy normális feleletet. így lett a 6 tételsorból (6*20 tétel) a 6 húzásból öt ötös, és egy négyes.
Ismeretlen_139 2009.06.17. 15:48:32
na tessék, ott az a "h" :D
Ismeretlen_619 2009.06.17. 16:19:08
De te arra koncentráltál, hogy megtanuld ;)
Mellesleg gratuláció hozzá :)
Szabi 2009.06.17. 17:28:10
Ez mind jó és nagyszerü csak egy dolgot nem tanit meg a mai fiatalokkal nem tanulnak meg olvasni nem tudnak egy szöveget értelmezni stb... ha valaki ezt akarja akkor hajrá!
Ismeretlen_139 2009.06.17. 21:51:45
valóban nem, de ha legalább meghallgatja, akkor lesz némi fogalma róla, nemhogy még annyi sem.
Geri_lgfx_ 2009.06.18. 16:24:35
Én sem emlékszek a kötelező olvasmányokra, mert sosem olvastam el őket :D
Norx 2009.06.18. 23:23:19
Deus, a meghallgatás meg a 20-30% is jobb mint semmi. Több nekem sem ragad meg mostanában a könyvekből, figyelmes, értő olvasással, két bölcsészdiplomával. Mondjuk az igaz, hogy az utóbbi hónapokban átlag heti két-hármat elolvasok...
Bence 2009.06.19. 16:01:23
Mindenkinek üzenem hogy én is ennek az elfajzott 15-18 éves korosztálnak vagyok tagja, rengeteget olvasok és az összes barátom is sokat olvas minimum a kötelezőket de például én most csak hobbiból olvasom Dosztojevszkíj Karamazov testvérek c. könyvét. Az egyik barátomnak pedig az Édes Anna az egyik kedvence és ezt úgy hogy még nem is tart ott hogy el kellett volna olvasnia csak szórakozásból teszi már sokadjára
Ismeretlen_619 2009.06.19. 18:31:07
Helyes, olvass is sokat! Hasznos és jó dolog, csomó mindent fejleszt.
Egy dolog még: legközelebb figyelj a helyesírásra.
Bence 2009.06.19. 20:19:01
Elnézést kérek de sajnos helyesírásom a diszlexia és diszgráfia miatt rossz, dolgozom az ügyön de hát a szakértők azt mondják ez már így marad...
Péter · http://hasznalt-konyvek.hu/ 2009.06.19. 21:04:43
A kötelezőket én sem szerettem elolvasni, inkább csak azt amit én fedeztem föl. Elég sok könyvem össze is gyűlt így, amiket el szeretnék adni, úgyhogy akit érdekel az böngéssze nyugodtan a http://hasznalt-konyvek.hu/ oldalamat!
Ismeretlen_619 2009.06.19. 21:33:34
Bence ez esetben kérlek tekintsd semmisnek az előző reakcióm végét. Bocsesz.
A Harcosok klubja eredeti (első,angol) kiadásra vevő lennék :P
Throme 2009.06.23. 21:14:19
Én nem csodálkozom annyira azon, hogy nem olvasnak a fiatalok könyveket. Én még jártam minden második szombaton suliba (elemi 1, 2,). Hétköznap délután 5-től volt műsor a tv-ben (kivéve hétfőn), telefont (vonalas persze) 20 év után kaptunk, még jó hogy több könyv megfordul(hatot)t a kezemben mint a mai sulisoknak. Nem volt net, "chat", msn, stb. Az is igaz, hogy többet voltunk a szabadban. A kötelezőkkel frankón megutáltatták az olvasást a suliban! Thomas Mann: az átváltozás, Mihail Solohov: Emberi sors, hogy csak kettőt említsek! Tömény borzalom és kínlódás!! Aki ezeket kötelezővé tette az kihallgató tiszt lehetett valamikor... Abban az időben nem volt rövidített kiadás meg mp3. Utáltam az irodalmat. A verselemzés meg a hab a tortán! A magyar tanárok marha jól voltak informálva, mert vágták, hogy a 400 éve meghalt költő mire gondolt versírás közben! Bravó! Én már a harmadik x felett vagyok és van diploma a zsebemben, de nem érzem magam arra hivatottnak, hogy a mai ifjúság felett ítélkezzem, az "alulolvasottságuk" miatt. A kifejezőképességük, meg a helyesírás más tészta.
Másrészt mindenki vét hibát (ha más nem melléüt :) ).
darklon 2009.06.26. 18:36:45
Engem az érdekelne, hogy hol lehet ezeket letölteni. Olvasni sajnos mostanában sincs sok időm, viszont szívesen meghallgatnám azokat a kötelező olvasmányokat, amelyeket annak idején kihagytam.
Imre Laci · http://magyarasztal.blog.hu 2009.10.13. 18:47:13
$m@cc@ntä$!
Tökre szupcsi a bejegyzid. Ojan yó h te nem vagy ojan huje min mindenki más!
Én sem vok oan aki egész nap emesenen looog!!!!!!!
Na az ilyen üzenetektől kapok én is agyidegzsávát!
